Kayropraktik nedir?

Eski Yunanca bir kelime olan kayropraktik, el ile yapılan uygulama anlamına gelir. Kayropraktik, kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının teşhis, tedavi ve önlenmesi ile bu hastalıkların genel sağlık üzerindeki etkileri ile ilgilenen bir sağlık mesleğidir. 1895 yılında Doktor Daniel David Palmer tarafından uygulanan ilk kayropraktik tedavi yüksek etkinliği sayesinde geniş çapta itibar görmüştür. Yıllar içinde kayropraktik modernleşerek hastanın ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli uygulamalar geliştirmiştir. İlaçsız ve ameliyatsız bir yöntem olan kayropraktik, hastanın iyileşmesinde bütüncül bir yaklaşım sunar.

Kayropraktik vücudun kendi kendine iyileştirme yeteneğine odaklanır. Beyin ve beden arasındaki iletişimi sağlayan omurganın yapısal olmayan dizilim bozukluklarını el ile uygulanan özel teknikler sayesinde düzeltmeyi hedefler. Kayropraktik uzmanları omurganın hareketliliğini etkileyen sorunları teşhis etmek için mevcut olan en güncel bilimsel kanıtları ve klinik uzmanlığı kullanırlar.

Kayropraktik nasıl uygulanır?

Kayropraktik uzmanları omurga sağlığını korumak ve geliştirmek için eğitim almış birinci basamak sağlık uzmanlarıdır. Eklemlerin fonksiyonlarını iyi hale getirmek ve sinir sistemini desteklemek için ellerini kullanarak yaptıkları özel teknikleri uygularlar. Omurganın dizilimindeki bozuklukları analiz ederek bu dizilim bozukluklarına müdahale ederler. Merkezi sinir sistemi olan beyin ile beden arasında bir köprü görevi gören omurganın sağlıklı olması amaçlanır. Adjustment denilen özel tekniklere ek olarak, yumuşak doku terapileri, hasta eğitimi, günlük yaşam önerilerini de ekleyerek sağlığın korunması ve geliştirilmesi için çalışırlar.

Kayropraktik gereksiz ilaç kullanımını ve ameliyatları azaltırken, hastaların optimal sağlığını korumasına yardımcı olur. Her yıl yaklaşık 50 milyon Amerikalı omurga sağlığını korumak için bir kayropraktik uzmanına başvurmaktadır.

Kayropraktik kaç seans sürer?

Kayropraktik tedavi almak için uzmana başvurmuş hasta detaylıca değerlendirilir. Fiziksel değerlendirme ile birlikte röntgen, MRI ve tahlil sonuçları değerlendirilir. Tedaviye uygun görülen hastanın tedavisi planlanır. Kayropraktik spesifik uygulamalardan oluşan bir yöntem
olduğu için hasta ilk seans sonrasında dahi iyilik halini hissetmeye başlar. Tedavi süreci hastadan hastaya göre ve ihtiyaca göre değişirken ortalama 6-8 seans sürmektedir.

Kayropraktik eğitimi hangi üniversitede verilmektedir?

Kayropraktik mesleği ülkemizde henüz yeni gelişen bir alandır. Kayropraktik eğitimi Bahçeşehir Üniversitesi Yüksek Lisans derecesi ile verilen bir eğitim programıdır. 

Boyun ağrısı için spinal manipülasyon uygulaması

Kayropraktik hangi hastalıklarda uygulanır?

Etkinliği bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmış olan kayropraktik, başta Amerika, Kanada ve Avustralya gibi gelişmiş ülkelerde olmak üzere dünyanın her bölgesinde özellikle omurga rahatsızlıklarının tedavisinde ameliyatsız, ilaçsız bir tedavi yöntemi olduğu için birinci sırada tercih edilmektedir. Kayropraktik uzmanları kas, iskelet ve sinir sisteminden kaynaklı oluşan hastalıklar ve bu hastalıkların genel sağlık üzerine etkisine odaklanırlar.

 • Bel, Boyun, Sırt Ağrısı
 • Bel Fıtığı, Boyun Fıtığı
 • Dejeneratif Disk Hastalığı
 • Gerilim Tipi Baş Ağrısı, Migren
 • Bel Kayması (Başlangıç Seviyesi)
 • Sinir Sıkışmaları (Siyatik, Karpal Tünel)
 • Sakroiliak Eklem Ağrısı
 • Kanal Daralması
 • Spor Sakatlıkları
 • Postür Bozukluğu

Kayropraktik zararlı mıdır?

Her tedavi yönteminde olduğu gibi kayropraktik tedavinin de yan etkisi ve zararları bulunmaktadır. Kayropraktik uygun hastaya, eğitim almış lisanslı bir uzman tarafından yapıldığında zararlı bir tedavi yöntemi değildir.

Omurga kaynaklı ağrıların tedavisinde kullanılan yöntemlerin yan etki olasılıkları aşağıdaki gibidir:

 • Omurga Ameliyatları: 1 milyonda 1800
 • Boyun Ameliyatları: 1 milyonda 500
 • Basit Ağrı Kesici ve Aspirin Kullanımı: 1 milyonda 153
 • Reçeteli Ağrı Kesici İlaçları: 1 milyonda 53,6
 • Kayropraktik Tedavi: 1 milyonda 1’den küçüktür (%0.000017)